Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) vykdydamas į šiuolaikinę darbo rinką orientuotas studijų programas ir rengdamas būsimus įvairių sričių specialistus, didelį dėmesį skiria jų karjeros valdymui – padeda studentams bei absolventams sėkmingai įsitvirtinti darbo rinkoje ir siekti karjeros aukštumų. Kaip teigia VILNIUS TECH karjeros konsultantė Eglė Dabulevičiūtė, apie būsimą karjerą studentai turėtų pradėti galvoti jau nuo pirmo kurso.
Viskas prasideda nuo CV
Karjeros konsultantė pataria visų pirma susidaryti planą, kuriame reikėtų pasižymėti dominančias sritis, nusimatyti karjeros tikslus ir susikurti pirmąjį CV. Nors studentai dar neturi darbo patirties, pirmas įrašas CV – universitetas ir studijų programa. Tai, anot karjeros konsultantės, jau yra daug. CV bus galima nuolat papildyti – įsirašyti studijų metu įgytus įgūdžius ar pasižymėti, kad buvo dalyvaujama įvairiuose universitete vykusiuose mokymuose. Pasak karjeros konsultantės, mokymai padeda pažinti save, praplėsti akiratį ir įgyti žinių, tad studentai turėtų domėtis, aktyviai juose dalyvauti.
„Taip pat rekomenduoju studentams susikurti profilį „LinkedIn“ tinkle. Tai svarbi platforma karjerai. Čia gali pradėti vykdyti tinklaveiką – užmegzti ryšius su tave dominančios srities specialistais. Čia tampi matomas. Būsimi darbdaviai mato, ką studijuoji, kuo domiesi“, – sako VILNIUS TECH karjeros konsultantė.
Motyvacinis laiškas – kelias į sėkmę
Vėlesniuose kursuose studentai jau gali pradėti ieškoti praktikos galimybių. Pradėjus paiešką – svarbiausia tinkamai prisistatyti potencialiam darbdaviui, tad reikia parengti gerą motyvacinį laišką. Patarimų dėl motyvacinio laiško kreipiasi ir studentai, ir absolventai. Pasak karjeros konsultantės, svarbiausia motyvaciniame laiške aiškiai įvardinti, kodėl norima dirbti toje įmonėje ir konkrečioje pozicijoje.
„Turi parašyti daugiau nei tai, kad esi darbštus. Motyvacinis laiškas turėtų būti susietas su įmone ir siūloma pozicija – reikėtų išskirti ir savo stipriąsias puses, gabumus, kurie galėtų būti naudingi įmonei“, – teigia E. Dabulevičiūtė.
Studentai renkasi darbdavį pagal vertybes
Šiandienos jaunimas atidžiai renkasi būsimą darbdavį. Kaip rodo tyrimai, jaunosios kartos apsisprendimui didelę įtaką daro įmonės kultūra ir vertybės, kaip socialinė atsakomybė, tvarumas. Šie ir kiti klausimai, susiję su įmonės reputacija, dažnai užduodami karjeros konsultantei.
„Gerai, kad studentai domisi darbdaviu. Visi mūsų universiteto partneriai, kurie siūlo studentams praktikos galimybes ar darbą, turi gerą vardą. Jei įmonės nėra mūsų karjeros puslapyje, ar studentams kyla papildomų klausimų, patariu tiesiogiai susisiekti su įmone“, – sako E. Dabulevičiūtė.
Pasak karjeros konsultantės, reikia nebijoti kalbėtis su įmonėmis. Pavyzdžiui, jei nepasisekė atrankos procese, reikėtų parašyti įmonei – paprašyti grįžtamojo ryšio. Tai naudinga informacija, kuri gali praversti kitos atrankos metu. Įmonės dažnai suteikia tokią informaciją kandidatams.
Darbo pokalbyje reikia būti savimi
Karjeros ir psichologinio konsultavimo grupė padeda pasiruošti ir darbo pokalbiui – organizuojami mokymai, vykdomos darbo pokalbio imitacijos. Pasak karjeros konsultantės, darbo pokalbio metu reikšmingos net ir mažos detalės, kaip apranga ar aplinka, jei pokalbis vyksta nuotoliniu būdu. Darbdavys taip pat ruošiasi pokalbiui. Kartais siekiant patikrinti kandidato loginį mąstymą, kūrybingumą, komunikabilumą užduodami provokuojantys klausimai, kurie gali būti nesusiję su darbu. Didžiosios technologijų įmonės dažnai užduoda specifinius klausimus pokalbio metu.
„Turiu parengusi daug įvairių klausimų pavyzdžių darbo pokalbio imitacijos metu. Padedu studentams juos perkąsti. Mano pagrindinis patarimas – būti savimi. Pasitikėti savo jėgomis. Reikia nepamiršti, kad ne tik tau reikia darbo, bet ir darbdaviui reikia tavęs. Jūs kalbatės kaip du lygiaverčiai pašnekovai“, – sako karjeros konsultantė.
Reikėtų nepamiršti studijų
Įsidarbinus, labai svarbu adaptuotis. Gali būti geras specialistas, bet įsilieti į darbą, į naują komandą nėra lengva. Pasak karjeros konsultantės, kol kas studentai dar nesikreipė adaptacijos klausimais, bet teigia, kad grupėje dirba ir dvi psichologės, kurios visada pasiruošusi padėti tiems, kas susiduria su įvairiais sunkumais darbo aplinkoje.
Karjeros konsultantė sako, kad susiradus darbą jokiu būdu negalima pamiršti studijų. „Nėra lengva ir dirbti, ir studijuoti. Darbdaviui tiesiog privalu pasakyti, kad esi studentas ir turi skirti laiko studijoms – įmonės tai supranta ir stengiasi sudaryti sąlygas mokytis“, – tvirtina E. Dabulevičiūtė.